שהות אמן 

תוכנית שהות אמן של פסטיבל מדרום מתקיימת זו השנה השישית ברציפות. התוכנית מזמינה אמנים ואמניות להעתיק את מקום מגוריהם ולשהות בעיר במהלך חודש שלם, בתקווה לטשטש את הגבול המפריד בין היום יום ליצירה האמנותית ובכך ליצור עבודות חדשות מתוך המפגש עם העיר ועם תושביה. הפרויקטים והיצירות המתהווים במהלך השהות ייראו, יישמעו ויורגשו ברחבי העיר.
 
בשיתוף: אופקים חדשים – החברה הכלכלית לפיתוח אופקים, האגף לפיתוח אורבני, היחידה הקהילתית באגף לשירותים חברתיים, כפר הסטודנטים איילים אופקים, האיגלו – מרכז לאמנות פלסטית, מרכז איש"ה, מרכז מצוינות בצלאל באופקים, תיכון "עתיד" – המגמה לטיפוח החן והיופי, עמותת חוסן לאופקים   הפקה: אלאא אלאטרש, אלינועם פרומן ושיר תשובה
תכנית שהות אמן מתקיימת בתמיכת מפעל הפיס
 
ספרי אותי
רותם וולק

23.5, 25.5 | 18:00-20:30

ענת מדר - המרכז לאמנות השיער, המרכז המסחרי, הרצל 36

גם אצלכם הליכה למספרה משלבת תמיד משהו בין התרגשות לחרדה? ״ספרי אותי״ היא עבודת סאונד שחוקרת את מאחורי הקלעים של חוויית המספרה, ואת הקשר האינטימי שנוצר בין הספר.ית למסתפר.ת. בין רעשי הפן והחפיפה מתגלים היחסים העדינים שלנו עם שיער ועולות שאלות של אסתטיקה וטיפוח, אהבה ושנאה עצמית, שאלות של אופנה מקומית וגלובלית וכן, הגאווה לצד הסטיגמות של המקצוע.
בכל סבב יוכלו ארבעה משתתפים להתיישב על כיסא הספרית ולהאזין לפסקול ובו סיפורים אישיים של לקוחות, של תלמידי עיצוב שיער לעתיד ושיחות שערכה רותם עם ענת, ספרית מקומית ומורה לעיצוב שיער.
 
תודה מיוחדת לענת מדר והמגמה לטיפוח החן והיופי, תיכון ״עתיד״ אופקים.
 
בשיתוף: כפר הסטודנטים איילים אופקים, תיכון "עתיד" – המגמה לטיפוח החן והיופי 


 
ממחנה היהודים ארנאס, מרסיי, לאופקים 
מיצב
אילנה סלמה אורתר

לאורך ימי הפסטיבל | 17:30-20:30

המרכז המסחרי, הרצל 36

מחנה המעבר ארנאס הוקם ב-1945 במרסיי, צרפת, כמחסה למהגרי עבודה מהמושבות הצרפתיות, לפליטי מלחה"ע השנייה ולחיילים משוחררים. בין השנים 1966-1946 שהו במחנה, יחדיו ובאופן זמני, יהודים ממדינות צפון אפריקה וניצולי שואה בדרכם לישראל. באוקטובר 1998 פתחה אילנה סלמה אורתר "מעבדת זיכרון" במוזיאון לאמנות עכשווית של מרסיי (MAC) ומאז ועד היום עוסקת במחקר מעמיק על המחנה. במסגרת הפסטיבל, מבקשת אילנה להמשיך להיפגש עם נשים שעברו במחנה ארנאס, לבחון מה קרה לגופן ולשפת גופן בעקבות השהייה שם. במסגרת המעבדה עולות שאלות אודות הגירה, עקירה, זקנה, גוף ומוות. 
סיום הפרויקט יצוין ע"י "פרפורמנס של עיר" – תושבי ותושבות אופקים מוזמנים לקחת חלק במיצג שיתמקד בהקמת קשת המסמלת את המחנה. המשתתפים יוזמנו להעלות זיכרונות של המחנה וההגירה בראי של חייהם בהווה.  
 

אירוע נעילה של המיצב יתקיים ביום רביעי 25.5 בשעה 18:00

 

 
אבן פינה (גינת האבנים)
ניתאי חלופ

לאורך ימי הפסטיבל | 10:00-13:00, 17:00-20:00

פינת הרחובות הרצוג – קרן היסוד

תושבי ותושבות אופקים,
קוראים לי ניתאי חלופ, ואני פסל. נעים להכיר. 
בחודש פברואר עברתי לאופקים לתקופה של חודש במטרה ליצור פסל במרחב העירוני. כשהגעתי לכאן, לא ידעתי בדיוק מה אצור. ידעתי שאני רוצה להכיר את העיר, לשמוע מכם ולהכיר אתכם; בפשטות, לחוות את הקהילה שחיה פה. אומר לכם היום, שכל אדם שפגשתי פה הוא מיוחד במינו. כולם קיבלו אותי בברכה ובחום, שהיום אני כבר יודע להגיד כמה זה ייחודי לאופקים. כל אדם היה פתוח לדבר איתי ולשתף אותי. תודה לכם שפתחתם בפניי ככה את הדלת. 
באחד השיטוטים שלי ברחבי העיר נתקלתי בערימת לבנים שמחכה לפינוי. בלי סיבה מוסברת התחלתי לסדר את הלבנים בשורות. סידרתי אותן במשך כמה שעות טובות, לא ידעתי למה. לאחר מכן, הסתכלתי עליהן מסודרות וחשבתי: ״יש פה המון חומר ואפשר לבנות עם הלבנים האלו מלא דברים״.
ובחזרה לפסל – כשהגעתי לעיר היו לי מספר מטרות פשוטות: לגלות את העיר, להכיר את הקהילה ולבנות משהו יחד. כשהסתכלתי על האפשרויות הבלתי נגמרות של סידור הלבנים, חשבתי שיהיה נפלא להזמין אתכם ואתכן לבנות יחד איתי את הפסל הסביבתי.
בתחילת חודש מרץ נפגשנו ברחוב הרצוג פינת קרן היסוד. לא ידעתי בדיוק מה נבנה והתחלנו יחד לסדר את הלבנים בצורות שונות. במשך שלושה ימים סידרנו את הלבנים והגענו, תוך כדי בנייה משותפת, אל הצורה הסופית. במהלך הימים הללו הכרתי אתכם, אנשים מדהימים שהכניסו אותי בברכה אל הקהילה החמה שלכם. אני מרגיש אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעבוד יחד ולבנות פסל סביבתי שיישאר איתכם במרחב השכונה, גם לאחר שיסתיים הפסטיבל.
ולכן חברים וחברות, אני רוצה להזמין אתכן ואתכם לימים נוספים של בנייה משותפת, אשר במהלכה נְקַבע את הלבנים, וניצור סופית את הפסל הסביבתי שתכננו.
אני אהיה שם שלושה ימים, לאורך כל הפסטיבל.
את מי שכבר הכרתי, אני שמח כל כך שהכרתי אותך. מי שעדיין לא, בוא.י, אשמח מאוד להכיר.
 

שלכם,

ניתאי חלופ

sticker-05.png
sticker-15.png
sticker4.png